Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 798 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


W CISZY I ZADUMIE...

niedziela, 31 października 2010 19:02

Wszystkich Świętych

dzien zmarlych1 i 2 listopad - Wszystkich Świętych Dzień zaduszny

Dni poświęcone pamięci zmarłych to wielkie doroczne święta odprawiane ku ich czci. Terminy tych świąt zostały wyznaczone przez Kościół. W 835 roku papież Jan XI ustanowił uroczystość Wszystkich świętych (1 listopada) ku czci zmarłych świętych - już zbawionych - i to zarówno świętych wyniesionych na ołtarze, jak i tych nikomu nieznanych. Przeszło sto lat później w 998 ustanowiony został w Kościele . Dzień Zaduszny  2 listopada, dzień nabożeństw i modłów i intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

W całej Polsce 1 i 2 listopada wszystkie cmentarze odwiedzają niezliczone rzesze ludzi, aby przynajmniej zatrzymać się przy grobach swych bliskich. W tych dniach na grobach tonących w kwiatach płona znicze. Obyczaj polski nakazuje zapalić światło także na mogiłach zapomnianych, opuszczonych, takich, których nie odwiedza już nikt bliski.
1i 2 listopada są w Polsce także dni pamięci narodowej. Płona więc znicze w cmentarnych kwaterach żołnierskich, na grobach powstańczych, na bezimiennych leśnych mogiłach. płona również ognie na grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski i jej Kultury.

Obchody zaduszne sa tak stare jak ludzkość. Pamięć o zmarłych stanowi wartość dla wszystkich ludzi na całym świecie; cechuje wszystkie społeczności ludzkie, jakie kiedykolwiek żyły na kuli ziemskiej. Nie  ma takiego miejsca na Ziemi w którym by nie oddawano czci zmarłym i nie znano świąt i obrzędów zadusznych. W przeszłości należały one do najważniejszych świąt i uroczystości. Odprawiano je wiele razy do roku. Towarzyszyły im zawsze obrzędy kultowe, modły i ofiary, a zwłaszcza ofiary z jadła i napojów.
Polskie zaduszki, niezwykłe obchody święta zmarłych, są niejako przedłużeniem uroczystości zadusznych odprawianych przez naszych przodków. zaduszkowym obchodom kościelnym towarzyszyły bowiem przez całe stulecia, różne starsze niż chrześcijaństwo i chrześcijańskie uroczystości wierzenia, zwyczaje, obrzędy ludowe. Te dawne wierzenia i praktyki splotły się z niezwykłą całość z religijnymi obchodami kościoła.
W czasach Addama Mickiewicza, XIX wieku, obrzęd zaduszny zwany Dziadami, z przywoływaniem duchów , z przeznaczoną dla nich uczta obrzędową, odprawiany był jeszcze w niektórych  rejonach Litwy, Prus i Kurlandii oraz na wschodnich rubieżach Polski. Obrzęd ten, jak wiadomo, stał się inspiracją dla wielkiego poematu narodowego pod tym właśnie tytułem. W całej Polsce wierzono, że noc poprzedzająca Dzień Zaduszny cienie zmarłych wychodzą z procesji cmentarza , udają się do pobliskiego kościoła i słuchają tam mszy, którą celebruje zmarły proboszcz. Wierzono powszechnie , że w tę właśnie noc , dusze zmarłych z łaski bożej mogą odwiedzać swe domostwa. Zostawiono więc dla nich uchylone dla nich na noc drzwi i furtki, a na stole albo na parapecie okiennym chleb i inne jadło, a także kwartę lub flaszkę z wódką. Na Podlasiu gotowano dla duszyczek kisiel owsiany i pełna jego miskę pozostawiano przez całą noc na stole. Wiara w obecność dusz zmarłych na ziemi , w dniu ich święta  i obyczaj ugaszenia dusz, najdłużej zachowali wyznawcy prawosławia , także mieszkających na Kresach wschodnich. W ich domach w przeddzień listopadowego święta pieczono chleby i pierogi , gotowano bób, groch i soczewicę oraz kutię - że jest to potrawa z pszenicy, maki i miodu, która na wschodzie Polski jest dotychczas głównyym daniem wigilijnym, z była jadana podczas uroczystości żałobnych i wraz z wódką stawiana na stole , aby w nocy dusze zmarłych miały czym się pożywić. W dzień zaś wszystkie te potrawy zanoszono na cmentarz i składano na mogiłach, wylewając na nie także parę kropli wódki.

dzien zmarlych__

 

We wszystkich rejonach Polski jałmużnę i jedzenie szczodrze rozdawano dziadom kościelnym - żyjącym z kwesty pobożnym pielgrzymom, chodzącym od kościoła do kościoła. Wierzono , że modlitwa dziada człowiek a bożego będzie na pewno wysłuchana. proszono więc aby zachęcał modlić się zmarłych w imieniu wręczających mu ofiarę krewnych. Za każda duszę, wymieniona z imienia, dawano mu więc pieniądze i chleb, który wcześniej dzielono na tyle kawałków, ile zmarłych osób było w rodzinie, a nawet gorąca kaszę , która w garnuszkach przynoszono  pod kościół lub pod mur cmentarny; bo w dzień Wszystkich zmarłych  i w Dzień Zaduszny zawsze można było spotkać , siedzących i modlących się głośno dziadów kościelnych.
W przeszłości głównie na terenach Wschodnich w pobliżu cmentarzy i na rozstanych drogach, rozpalano wielkie ogniska , aby dusze mogły ogrzać się przy nich , przed długa powrotna drogą w zaświaty. Ponadto ogień miał chronić ludzi przed złymi duchami  i upiorami . Ognie zaduszkowe rozpalano więc zawsze na mogiłach osób zmarłych gwałtowna śmiercią, a zwłaszcza na grobach samobójców,pogrzebanych pod murem cmentarnym.

Dzisiaj wszystkie te praktyki, wierzenia i obrzędy odchodzą w przeszłość . Dawne zwyczaje, przywoływanie zmarłych  i ofiary z jadła i napojów zastąpiły obrzędy kościelne, nabożeństwa i modły, a w śród nich tzw.wypominki odprawiane przez księżyc na cmentarzach. Jest to modlitwa połączona z wywoływaniem imion i nazwisk pochowanych tam zmarłych. Zastąpiły je wieńce i bukiety kwiatów oraz światła palone na grobach. Żywa jest bowiem ciągle tradycja świąt Zmarłych i głęboka najprawdziwsza potrzeba obchodów ku ich czci - potrzeba wynikająca z wdzięczności, miłości, pamięci, o tych wszystkich, którzy odeszli. Zarówno więc dawne jak i obecne obchody  Świąt Zmarłych łączy ta sama niezmienna idea i intencja  - jest nią nieprzemijająca pamięć, dzięki której , zgodnie z sentencją non omis moriar nie wszystko w nas umiera.

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Urodzinki już w niedziele:)

czwartek, 28 października 2010 12:58

31 PAŻDZIERNIKA WIKTOREK MA URODZINKIWiktorek Czysz
Choruje na nieuleczalną chorobę kardiomiopatie rozstrzeniową. Ratunkiem dla niego jest przeszczep serca, na który czeka już od 2007 roku. Wiktorek przyjmuje także bardzo duże ilości leków i wymaga permanentnej opieki.

http://www.sercedziecka.org.pl/zbiorki-celowe/potrzebuj-pomocy/183-zbiorki-celowe-wiktor-czysz

http://wiktorkowyswiat.bloog.pl


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Radość Wiktorka tuż tuż....

wtorek, 26 października 2010 20:20    Kochani do niedzieli pozostało jeszcze kilka dni ,dni, ktore mogą sprawić,że serduszko Wiktorka zatrzepocze szczęsciem Waszych gestów pełnych miłosci i ciepła..To własnie ten chłopczyk już w niedziele będzie miał swoje urodzinki...to własnie Wiktorek,od ktorego możemy tak wiele sie nauczyć powinien ten dzień przeżyc bez troski i niepokoju.Jego życie jest ciagłym mostem problemów.Jednak ten mały-duzy bohater jest dobrociaąw samym sobie.To on... nie wymaga,nie prosi...nie oczekuje...ON POPROSTU KOCHA, KOCHA WSZYSTKO I WSZYSTKICH...Kochani juz udalo nam sie kilka drobiazgow zebrac.to dzieki wspaniałym daczyńcom możemy wysłać chłopcu te upominki.które roswietlą oczka tego codownego dziecka.jednak z tytułu,że Wiktorek nie nauczył sie marzyc chcemy zorganizować mu wiele paczuszek,które rozżazż jego wyobraznie i przyspiesza bicie jego serduszka.Takie prezenciki z kredkami,kolorowankami,mozz trabka lub ksiazeczka? Mysśe,ze każda odrobinka, kazdy drobiazg zostanie z całego serca przyjety.Do tej pory naszymi daczyńcami sa: Ania, ktora przekaże ROBOTA i Katarzyna Färber z grupy Lightofhope przekazala pieniażki na autko dla Wiktorka.Niestety,nie zdażylismy wykupić wczesniej podawanego autka,ale już znalezlismy na allegroo inne tez prześliczne.Kochani  prosze Was o dalsze wsparcie...tak by te urodzinki byly kolorowa, realistyczna bajka i tak juz w trudnym życiu tego wspaniałego chłopca.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Rozliczenie z akcji urodzinkowej dla Mariuszka

poniedziałek, 25 października 2010 11:07


Radość Mariuszka jest nieziemsko piekna...jego oczy i radość z prezentu byla szczęściem naszych serc...Tak bardzo cieszył sie tym szalonym autkiem, że zapomniał o calym swiecie.Jego emocje mozecie zobaczyc na zdjeciach ,ktore przyslala do mnie Iza Sokolowska.I juz teraz chce podzielic sie tym pieknem z Wami...Dobrymi Aniołami, które okazaly swoje serce i pomogly w pieknej akcji ,,Marzenie Mariuszka" Nawt w nocy, obudzil sie nasz chlopczyk i w pol - snie podazal do swojego autka. Na szczescie Edytka zdążyła go wprowadzic spowrotem do lóżka i utulic do snu rozmarzonego chłopczyka.


Jakie to piekne,gdy uśmiech nie znika z twarzy i serca dziecka...to tak jak przepiekna melodia,ktora juz nigdy go nie opusci...nawet w tych trudnych dla niego chwilach wzmocni jego wiare w piekno i sens życia.http://2.bp.blogspot.com/_lddFFu6s4yQ/SRt-Anne3SI/AAAAAAAAF-E/fGs2n0OAr44/s400/milosc9.gif

Kto wierzy w dobroć człowieka,ten stwarza dobroć w człowieku.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Spełnijmy skromne marzenie urodzinkowe chorego Wiktorka...

piątek, 22 października 2010 15:41

Dostrzegaj piękno w małych rzeczach,one Ci otworzą drogę do wielkich dzieł.

 http://www.chezcolombe.net/aurevoirpapa/colombe1.gif


          
Kazdy z nas ma swoje marzenia...takie,ktore podtrzymuja nasze życie w barwach kolorowej bajki, ktora od czasu do czasu staje sie spełnieniem tak by poczuc zapach i piekno życia.Jednak na mojej drodze spotkałam chłopca,ktory nie ma marzen,ktory za dobroc i milość swoich bliskich, nie osmiela sie wkroczyc na droge innego piekna jakim jest MARZENIE...on cieszy sie wszystkim, każdym okruszkiem i pyłkiem,ktore podaruje Mu los...Sama byłam dzieckiem i nawet teraz gdy mam juz swoja dorosłość chwytam sie marzeń i gnam za jego zapachem i pieknościa...Wiec jak bardzo trzeba kochac by od życia oczekiwac tak nie wiele? Jak bardzo chciałabym przytulic tego Bohatera i podarowac mu to uczucie, które każdy z nas zna.Od dobrych serc i mamy Wiktorka dowiedziałam sie,ze ten codowny chłopiec juz niedługo ma urodzinki i ze jego oczka rozswietlaja sie na widok  ROBOT RA, ktory  mówi i strzela lub na Super Szybki SAMOCHÓD wyścigowo-terenowy . Serca zaczeło  szybciej bic i mimo,ze Wiktorek jest wdzieczny za wszystko, postanowilismy Mu pomóc w odczuciu tego żywiołu jakie może sprawic spełnienie marzenia, którego ten chłopczyk jeszcze nie posiada.Jego mama otula Wiktoreczka swoja ogromna miłoscia...ale tak naprawde w duch wie,ze takie malenkie códenka moga być dopełnieniem  i usmiechem i tak juz w cieżkim życiu chłopca.Kochani zwracamy sie do Was z prośba , o poparcie akcji dla tego codownego chłopca.On nie osmiela sie marzyc ale osmiela sie kochac tak jak nikt inny na świecie.

 http://i31.tinypic.com/m7f1he.jpg

Kochani,spełnijmy to maleńkie marzenie Wiktorka:)

http://allegro.pl/okazja-interaktywny-robot-rc-mowi-strzela-i1267505849.html

http://allegro.pl/super-szybki-samochod-wyscigowo-terenowy-buggy-i1267416690.html

 

 

 


                                                                                               


O chłopczyku dowiesz sie:

 http://i31.tinypic.com/m7f1he.jpg  http://www.podaruj-zycie.eu.org/forum/index.phphttp://i31.tinypic.com/m7f1he.jpg


Na wszelkie pytania odpowiem;

sara393@wp.pl
GG-23448751

ADRES MAMY WIKTORKA.

JOANNA CZYSZ 
 WŁOSTÓW 97 
 27-545 WŁOSTÓW 
WOJ. ŚWIETOKRZYSKIE

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  34 528  

O mnie

Poprostu jestem

Poprostu jestem

ukryj współtwórców

;Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

„Każdy z nas jest Aniołem, który ma tylko jedno skrzydło. Jeżeli chcemy wzbić się ponad ziemię musimy się wziąć w objęcia."

Wizytówka


basiad

Czy kiedykolwiek przyszło wam do głowy, że naprawdę możecie kochać tylko wtedy, gdy jesteście samotni? Zapytacie, jakie to ma dla miłości znaczenie. Oznacza to widzenie osób, sytuacji, rzeczy takimi, jakimi są w rzeczywistości, a nie takimi, jakimi sobie wyobrażacie, że są. — Anthony de Mello

Odwiedziło mnie

Odwiedziny: 34528
Wpisy
  • liczba: 79
  • komentarze: 130
Galerie
  • liczba zdjęć: 18
  • komentarze: 1
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2558 dni

prosze o głosik:)


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to